Interaktivní mapa Interaktivní mapa

Obec D臎tmarovice

Význam disciplíny v krizovém stavu

ing. Ladislav Rosman

20.10.2020

Situace s Covidem 19

 Nedá mi to, musím učinit pár poznámek, aby i lidé v obci znali můj názor na situaci, která je pro celou naši společnost jistě velmi složitá a nepřehledná.

1. Je neuvěřitelné, kolik se vyrojilo politických talentů s hodnocením „tragického pochybení“ vlády, například s otevřením hranic na začátku prázdnin, ale i „sundáním roušek“ v červenci, apod. „To se mělo vědět,… Pomozme si sami, vládě navzdory“, atd. To se dočítáme v aktuálním tisku. Tito „vynikající prognostici“ jsou jistě ztracené talenty, jenom jsem zvědav co by psali, kdyby se vláda tehdy navzdory obří společenské poptávce, například ty hranice v červnu rozhodla nechat uzavřené a do Chorvatska by se tak nejelo.

2. To, že i autority jako „Žaloudík, Pirk, Klaus, Šmucler“, apod., veřejně píšou, že aféra Covid 19 je jen jakési marketingové dílo, chřipečka, a tím se zblbnul nepatřičně celý svět, považuji za zvláště nebezpečný jev. Poznámky tohoto druhu ze strany těchto autorit totiž značně rozkolísávají celou společnost, polarizují ji a účinný postup proti nákaze pak nelze uřídit. Část obyvatelstva se směje autoritám, nedodržuje opatření, demonstruje s trestuhodným podtextem a velmi škodí našemu státu. Velmi blízko je pak už celková anarchie společnosti.

3. Polarizace společnosti působí i na vládu a její rozhodování, neboť i tam jsou jen lidé, kteří nejsou jasnovidci, jak to po nich usilovně vyžadují zvláště reportéři ČT libující si zvláště v ohlížení se zpět, co se udělalo špatně a co se vědělo dopředu. Přitom po celou dobu vláda nedělá nic jiného, než že hledá optimální postup se změnami v krátkých časových úsecích tak, aby i vyhověla společenské poptávce co největší části obyvatelstva.

4. Obecně zřejmě není dostatečně pochopeno, že virus působí na každého specificky, zejména podle dědičných dispozic člověka, podle tělesné váhy, atd. Proto se někdo nakažený cítí jako zdravý, ale někdo na nákazu může i zemřít. Ale u někoho je to stále chřipečka…

5. V této situaci velmi obdivuji naši frontu zdravotníků. Ti si mnohde už sáhli na dno možností, a když si tuto představu konfrontuji s demonstranty proti opatření, jímá mne vztek a hrůza. Policie správně zasahuje při porušování zákona i aktuálních opatření vlády.

 Ing. Ladislav Rosman