Interaktivní mapa Interaktivní mapa

Obec D臎tmarovice

Jistota dodávek energie je klíčová

ing. Ladislav Rosman

02.02.2022

Riziko neúspěchu v řádu stamiliard může být reálné

 Podíl obnovitelných zdrojů v Česku zaostává za průměrem Evropské unie. Změnit to má aktuální dotační smršť: Na nové soláry a větrníky půjdou do konce dekády v ČR řádově stamiliardy korun.

Zatímco v Evropské unii pokrývají podle čerstvé zprávy Eurostatu obnovitelné zdroje v průměru něco přes pětinu spotřeby energie, česká „zelená“ energetika zajišťuje dnes jen něco přes 17 procent naší spotřeby. Tato čísla jsou ale dnes posuzována jako naprosto nedostatečná, pozor, posuzována zejména v EU, a to ještě „na dohled“ z Bruselu.

Podle tři roky starého Národního klimaticko-energetického plánu měl tento podíl v ČR do roku 2030 stoupnout na 22 procent. Evropa však, jak vidíme, urychluje boj s emisemi, a tak je jisté, že cíl z roku 2019 nebude stačit. A tak se zcela řízeně rozjíždí obrovský zelený boom tažený štědrými dotacemi. Naše státní dotační fondy jsou zelenou filozofií zcela prostoupeny.

Z Modernizačního fondu, Fondu spravedlivé transformace, Národního plánu obnovy, Nové zelené úsporám a dalších podpůrných programů směřují na podporu investic solárních a větrných investic stovky miliard korun.

Zatím nevíme, co všechno se za obrovský dotační balík může postavit. Limitem nebudou ani tak peníze, ale zřejmě omezené výrobní a stavební kapacity. Hlavní otázka však je, co může zelená smršť Česku přinést – nakolik ovlivní naše platby za energie a zda se zabezpečí jistota dodávek. Ta jistota, to je alfa a omega úspěchu. Ani dnes, ještě v době poctivé, stabilní uhelné energetiky, není jistota z distribuční sítě zdaleka stoprocentní…, foukne více vítr a výpadky jsou i na hodiny, v zimě ovšem nekonečné, protože nám nefunguje ani plynové topení…Obnovitelné zdroje v našich zeměpisných šířkách ve mně ale zatím příliš důvěru nevyvolávají… Fotovoltaika bez slunečního svitu je neúčinná a větrná kola v bezvětří tvoří jen nehybnou kulisu krajiny. Za sebe doporučuji každému chalupníkovi co nejobyčejnější, ale spolehlivý, záložní zdroj, zejména na teplo…

Vláda ještě nemá o svých zelených cílech jasno, nicméně ty stamiliardy korun již „do zelena“ začala štědře vysílat. Do roka slibuje vypracovat dopadové studie, aktualizovat do roku 2023 Státní energetickou koncepci a pro začátek podpořit budování fotovoltaických elektráren na 100 tisících střechách do roku 2025, což by zvedlo instalovaný výkon českých solárů z dnešních 2,1 gigawattu asi o polovinu. V Národním plánu obnovy je na to vyčleněno pět miliard korun. V tomto se vládě ale vůbec nesměju, správně koncepčně v této problematice rozhodnout se jeví vcelku jako úkol pro jasnovidce, a to ještě bez jasnovidecké koule.

Panely na střechách však mají být jen začátkem. Česko určitě nesplní evropské úkoly ve snižování emisí bez pozemních solárních parků a nových větrníků.

Původní Národní klimaticko-energetický plán počítal s instalovaným výkonem solárů a větrníků ve výši 4,7 gigawattu, což je zhruba dvojnásobek proti dnešku. Objevuje se však řada studií a doporučení, které vidí zelený potenciál české energetiky daleko, daleko, výš. A vedení EU zelený problém vidí jako své novodobé téměř náboženství, mnohdy jakoby bez posouzení hrozeb obřího zklamání. Ale možná to vidím moc pesimisticky.

 ( údaje převzaty z běžně dostupných zdrojů)

 Ing. Ladislav Rosman