Interaktivní mapa Interaktivní mapa

Obec Dětmarovice

Obchvat v nedohlednu

11.08.2017

OBCHVAT V NEDOHLEDNU.

Po poslední korespondenci s vedením ŘSD mohu občanům poctivě sdělit, že stavba našeho obchvatu ještě dlouho nebude stavební prioritou. Některé náznaky pozitivního přístupu ze strany ŘSD a Ministerstva dopravy v minulých třech letech se mi dnes jeví jako klasické „slibem nezarmoutíš“,nebo lépe „vodění za nos“.

Nejpodstatnějším základem této pesimistické úvahy je konečně ŘSD vydaná aktuální mapka hustoty silničního provozu ve státě, kterou přikládám k tomuto textu. Kdo chce, najde si v přiblížení náš úsek I/67 a zde mu naskočí údaje o hustotě provozu. Ale ouvej, kdeže jsou „zažitá“ čísla přes 10 tis. vozidel za 24 hodin, což byly hodnoty zjištěné námi objednanou „sčítací“firmou cca před třemi lety. Tato čísla byla ale přece m.j. potvrzená nezávislým sčítáním ve Skřečoni, což si samostatně organizoval před lety Bohumín… Dnes, po třech letech, asi aut ubylo, jinak to neumím vysvětlit !  Samozřejmě je to nesmysl, ale bohužel, po několik let zase budou platit ve státě oficiální hodnoty dle aktuální mapky. A ty jsou jakési nižší ! V pořadníku staveb obchvatu  jsme tak jako obec někde na chvostu, který nikoho nezajímá…Všechny dosavadní intervence, i po známostech, jsou k ničemu. A volby se blíží, už se těším jak zase napíšu novému čerstvému ministrovi dopravy, jak mu v dopise znova věc vysvětlím, budeme žádat o přijetí, atd.

Abyste nemysleli, ŘSD s námi ale nemá čisté svědomí… I hlučnost dopravy nechali „chlapci“ v některých domech v obci změřit, i velkých porad se v obci zúčastňovali, rozumně zde hovořili o vysokých nákladech na stavbu, o nutných úsporách…, obsažné zápisy byly pořizovány,…a hlavně tracen takto drahocenný čas mnoha lidí !  Výsledek hodnotím jako nula.

Rád bych v této souvislosti nakonec poznamenal něco pozitivního, protože nejsem založen jako pesimista, ale mnoho mne toho nenapadá… A tak aspoň Vám, vážení občané, děkuji za svatou trpělivost a hlavně za obezřetnost a disciplinovanost při pohybu v okolí naší nebezpečné cesty. Jsem rád, že kromě pomačkaných plechů, ale i lehčích úrazů, se cca za posledních snad 10 let nic vážného na té hromské cestě nic nestalo.

Mapa celostátního sčítání dopravy

Srpen 2017, ing. Ladislav Rosman