Interaktivní mapa Interaktivní mapa

Obec Dětmarovice

Děkujme za déšť i sníh

ing. Ladislav Rosman

29.01.2021

Vody je jak zamlada

Ještě nedávno, v předloňském roce, se zdálo, že naše země definitivně vyprahne jak končiny v Chorvatsku. Starostlivá naše ministerstva zemědělství a životního prostředí servírovala nejednu možnost dotace na stavbu rybníčků, tůní, mokřadů a intenzivní využití dešťové vody. Dlouhé měsíce se zdálo, že už nezaprší…Lehly smrky, ale uschly i borovice a modříny a kůrovec zažil svoji nebývalou životní konjunkturu. Po pěti letech sucha se ale spolu s příchodem Cd 19 situace změnila. V roce 2020 došlo dokonce k vyrovnání i deficitu spodní vody, děcka měla špatné počasí o prázdninách a zemědělcům se více urodilo. Ještě v roce 2019 chodili zasmušilí vědci po lánech s kritikou, že historické meliorační odvodnění je úplně špatně a potrubí je potřeba vykopat, protože odvádí množství drahocenné vody…

Dnes, když jdu naší ulicí, pod níž je zapuštěno našimi moudrými předky bytelné dešťové odvodnění z přilehlých lánů, slyším z kanalizačních poklopů temný hukot množství odváděných vod ze srážek zimních, ale i podzimních. Kanalizace jsou plné krásně čisté dešťové vody a ta hučí „jak v Niagaře“.

Děkuji v duchu nejen blahodárnému vzpamatování přírody v našem mírném podnebním pásmu, ale i našim prozíravým předkům, kteří tu dešťovou kanalizaci postavili, a ani ve snu by mne už nenapadlo vykopávat v šedesátých letech minulého století zapuštěné meliorační systémy. Jestli má ale na změnu podnebí a počasí ten zatracený covid 19, to nevím.

 Ing. Ladislav Rosman