Obec Dětmarovice

Dětmarovičtí kalousi, hřbitovní.

ing. Ladislav Rosman

12.04.2018

Ach ti dětmarovičtí kalousi ušatí…

 

Kalous ušatý je sova z čeledi puštíkovitých. Zde jsou přičleněny prakticky všechny naše sovy včetně největšího výra velkého. Kalous je svým vzhledem jeho jakousi zmenšeninou a není tak vzácný jako výr, nicméně je samozřejmě chráněným živočichem. Jeho výskyt je v různých modifikacích  téměř po celém světě a vyskytuje se i v našich Dětmarovicích. Samotný kalous si hnízdo stavět neumí a tak využívá možnosti opuštěných hnízd především po havranovitých ptácích, kde pak klade samička vajíčka, sedí na nich 27 dnů hned v počátku jarního období a mladí jsou schopni letu po pěti týdnech od vylíhnutí. Typické houkání hu-hu je slyšet vzácně, ale ptáci se lidí nebojí, můžete je zahlédnout i ve dne na větvích tújí na hřbitově v naší obci, kde má náš hrobník, pan Kempný, vypozorováno osm zde přebývajících jedinců. Ve dne se, jako typické sovy, schovávají ve větvích a jejich čas nastává po setmění, přičemž je jejich let zcela bezhlučný. Od jiných sov se celkem dobře za letu rozeznávají, mají štíhlá křídla, tedy myslivecky letky, kterými o sebe samci umějí i zatleskat, to jen ale před časem hnízdění, v okolí umístění hnízda. Kalousi se živí hraboši, ale nepohrdnou ani ptáky do velikosti kosa. Sami mají přirozené nepřátele ve větších dravých ptácích.

Naši kalousi ušatí nám sice zajímavě oživují hřbitovní „zahradu“, nicméně několik hrobů velmi trpí jejich přítomností. Jejich trus je velmi „intenzivní“ a bělavé fleky na krásných leštěných kamenných deskách majitelů těchto postižených hrobů jsou opravdu smutnou věcí. Věcí, se kterou si moc neumíme poradit… Pták sedící celý den na stromě na  jednom místě, dokáže udělat opravdu spoušť, které by se snad dalo zabránit jen překrytím desek hrobů igelitovou fólií… Vymýšleli jsme nějaká stříšková nadkrytí, ale všechny nápady byly zatím nerealizovatelné nebo neúčinné. A nějaká větší příkoří těmto ptákům dělat ze zákona ani nesmíme, hrozí zde pokuta až 2 mil. Kč…

A tak se majitelům postižených hrobů za naše hřbitovní bezohledné kalousy omlouváme. Pokud by některého občana napadlo realizovatelné řešení tohoto problému, budeme mu vděčni.

 

12.4.2018, ing. Ladislav Rosman