Interaktivní mapa Interaktivní mapa

Obec Dětmarovice

Malý komentář k výsledku voleb

ing. Ladislav Rosman

13.10.2021

Úvaha k výsledku voleb

 Výsledek voleb je nutno akceptovat, to je bez debat. Jsou zde však některé aspekty vyplývající z předvolebních koalic stran zcela účelově před volbami sloučených z důvodu

„bezmocnosti“ těchto stran mít úspěch jako samostatné volební volební subjekty. Prosadit se jako samostatné měly evidentně před volbami předem za ztracené, což se obecně i vědělo.

A napadá mne, že se mohly strany spojit hned raději v pětičlenném provedení, aby byl výsledek voleb poněkud lepší, než ten dosažený - tak, tak, …o pověstný fous, tedy s převahou několik desetin procenta, asi i se štěstím.

Bude-li premiérem pan Fiala, jistě si s rozličností názorů svých „různorodých“ministrů dobře poradí, když dnes hovoří, že budou žít všichni pěkně vedle sebe jako dobří sousedé…A osobně doufám, že, nedej bože, spory v názorech třeba nezabrzdí práci na zvelebování státu, na pokračování jeho rozvoje, abychom v pelotonu EU zase netratili drahocenný čas. Všichni si pamatujeme jak spory ve vládě ještě před takovými osmi lety převládly natolik, že se v ČR dostaly do téměř kolapsu dlouho neopravované dálnice, mosty, železnice, nádraží, apod. Nejmenší důchody a platy s odchody lidí do zahraničí za lepším k tomu.  Ale pan Fiala je jistě schopný lídr a účinně zabrání nějakému zabrždění postupů, které dnes za posledních osm let staré vlády vedou k rychlému a viditelnému zlepšování stavu země. Dohánět pak zbytečně vzniklá zpoždění v rozvoji státu / nakonec i obce/ je věc prekérní, a to myslím, že vím o čem mluvím.

Úspěch „sečtených“ menších pravicových stran má ještě rozměr, o kterém se příliš nemluví.

Voliči jedné velké strany mohou být frustrováni z důvodu pocitu nespravedlnosti, přičemž zde hraje i roli to, že povědomí této „ukřivděné“ skupiny lidí je nastaveno „vektorově“ jedním směrem. A jak známo, vektory působící v jednom směru lze celkem dobře sečíst, kdežto u různosměrných vektorů /i názorových/ u malých stran se sečítání komplikuje, někdy se i vzájemně mohou vyrušit…, apod.

Velmi špatné by bylo, kdyby se ve státě rozšířil pocit beznaděje, frustrace a apatie ze stále se prohlubujícího příkopu rozdělujícího naši populaci. I zde je velká zodpovědnost nové vlády, která mimo jiné musí najít konsensus i v řadách těch voličů, kteří /zatím/ jen kroutí hlavami a stále nemají dobře zdůvodněné a zažité příčiny své prohry.

 13.10.2021, ing. Ladislav Rosman