Interaktivní mapa Interaktivní mapa

Obec Dětmarovice

POMOZ SI JAK MŮŽEŠ

ing. Ladislav Rosman

17.04.2023

Situace v oboru péče o chrup je v obcích zoufalá

 V praxi se ukazuje, že občasnými, zasvěcenými filosofickými úvahami prezidenta Stomatologické komory Šmuclera ve sdělovacích prostředcích se věci v předmětném oboru nehýbají a nenapravují. A zdá se mi, že se důsledkem toho v populaci i podstatně zvyšuje stav zubů v provedení i dost zanedbaném, děti školou povinné z toho nevyjímaje. Zubaři nejsou a pokud nepracují s pojišťovnou, je potřeba mít „v zásobníku“ dost peněz. A to každý nemá.

Občané již asi narazili na sympatickou iniciativu obce Stonava, kdy jsou organizovaně děti ze základní školy dopravovány k zubnímu lékaři do Ostravy na preventivní prohlídku. Některá děcka jsou tam údajně u zubaře poprvé !  Cca 20 % z počtu vyšetřených dětí má zjištěné kazy. Náš „kraj razovity“ si ale vždycky uměl pomoct. Hrůza pomyslet, když víme, že i hluboko za starého režimu byly prohlídky samozřejmě organizované nejen k zubaři, ale i k obvodnímu lékaři, např. ke sledování růstového vývoje…Okamžitý ekonomický efekt tam, pravda, nebyl vidět, což je dnes posouzeno jako nepřijatelné.

Osobně jsem proto přivítal iniciativu pana senátora Ondřeje Febra, který nám v obci nabídl spoluúčast na jeho projektu i pro děti naší ZŠ. Autobus se 42 dětmi odveze od školy k nasmlouvaným stomatologům do Ostravy, kde je čtveřice fachmanů prohlédnou, malé defekty opraví na místě a větší zaznamenají pro rodiče, aby se dále o nápravu zajímali sami. V zájmu dětí, i v zájmu svém…Rodiče samozřejmě musí s tímto postupem udělit písemný souhlas, bez toho to dnes nejde. Podle ředitele školy Linderta bude u rodičů o nabídnutou pomoc obce většinou zájem. A tak jsme předběžně účast naší obce v tomto projektu přislíbili. Náklad obce bude jen na dopravu dětí autobusem, vlastní ošetření je zcela na pojišťovnu. Náklad tedy minimální, efekt nezanedbatelný a sympatický, i když problém stomatologie v obcích řeší je částečně. Aby se problém úplně vyřešil, to si ještě budeme muset pěkně počkat, až se zodpovědní činovníci ve vedení na institucích státu a krajů rozmyslí a domluví… A jak známo, úspěchy tkví zejména v lidech, proto neztrácejme naději…

 Ing. Ladislav Rosman