Interaktivní mapa Interaktivní mapa

Obec Dětmarovice

Něco je někde špatně…

Ladislav Rosman

23.06.2016

Vážení spoluobčané, dovoluji si po čase stručnou filosofickou poznámku vyplývající čistě z mého názoru. Jistě každý z nás sleduje okolí , i vývoj společnosti a světa obecně. Asi se mnou souhlasíte v tom, že o nějakém globálním, krásném a šťastném období si dále můžeme jen nechat zdát. Jakkoliv byla velká naděje, že se po pádu Berlínské zdi uvolní napětí ve světě, musíme konstatovat, že napětí ve společnosti je dnes opět velké. Dokonce se stav někdy jeví jako otevřeně válečný, s mnoha mrtvými a raněnými… Zatím ne v naší zemi, ale už „za humny“.

Avšak ani u nás ve státě není situace vůbec dobrá. Tato vláda, na rozdíl od předchozí, se jevila jako činorodá a funkční, ale to, co „je dnes spuštěno“ v oblasti tak důležitého orgánu jako Policie ČR, zkazilo naprosto předchozí pozitivní dojmy. Opět vyplavaly na povrch i nepěkné vlastnosti našich lidí obecně. Před volbami do Krajů je evidentní, že se začaly používat opět podpásovky a postupy k úspěchu „za každou cenu“, protože to přece zákony nezakazují… Nějaké sebereflexe, ohleduplnost a slušnost v chování, to jsou přece přežitky ! Důležitý je výsledek, a ten musí být jednoznačně úspěchem, ať to stojí, co to stojí. Od toho máme tu demokracii a své velké pole působnosti, přece!

Jen se podívejme na mnohá místa ve státě, jak „pěkně“nesoudržná jsou zastupitelstva, jak to v nich vře, jak se rozpadají a zase znovu tvoří. Radost pohledět…Praha, Brno, Ústí nad Labem, Hodonín, České Budějovice, ale i Opava a Havířov… To jsou přece velká a důležitá města. Jestli si někdo myslí, že se dá v takové atmosféře v komunální politice, i ve vládě, dobře pracovat , je na omylu. Konečně vyzkoušeli jsme si to v minulém volebním období i u nás v obci. Na štěstí je dnes u nás v obci situace stabilní a zastupitelstvo je velmi konstruktivní. Jistě, opozice je potřebná, ale činnost zastupitelstva či vlády a parlamentu nesmí mít přece v hlavním programu vzájemný boj politických skupin. Pak se v obci, ve městě a ve státě udělá málo a ještě špatně a s chybami.

Vše je v lidech a jsem přesvědčen o tom, že své místo mají i v naší „moderní době“ aspekty jako vzájemný respekt, ohleduplnost, schopnost ustoupit ze svých zásad, pochopení pozice druhého, schopnost se vžít do jeho situace, ale i úcta ke starším, určitá disciplinovanost a schopnost řídit se psanými a nepsanými pravidly. Těch „nepsaných“ je u slušných lidí snad ještě více než zákonů. Jen se mi zdá, že si je mnozí lidé už ani neuvědomují.